Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Son Eklenen
Home / SSS

SSS

FUT ve FUE Karşılaştırılması

Fut- Alım yerinde iz kalırFue – Alım yerinde iz kalmazFut -Alım yerinde kanama olur 700-400 mlFue- Alım yerinde kanama olmaz max. 40-50 mlFut -Ensede gerginlik olurFue -Ensede gerginlik olmaz. Fut-Max 1500 greft ekilir

Fue  4000 ve üzeride ekim yapılabilirFut -Ekilen saçlar çim adam görüntüsü olur
Fue- Ekilen saçlar doğal ve sık olurFut  -Sadece ense bölgesinden alım yapılır
Fue -Sakal ve göğüs dende saç alımı yapılabilir

Saç ekimden önce nelere dikkat edilmelidir?

Cerrahi bir operasyon olduğu için diğer ameliyatlar ön gibi bir hafta öncesinden aspirin ve coraspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kesilir. Alkol ve vitaminlerden uzak durulur. Sigara mümkün olduğu kadar az içilir mümkünse bırakmak en güzelidir. Saç ekimine giderken üzerinize önden düğmeli veya fermuarlı bir giysi  ile gitmek sonrası için iyi olacaktır. Tişört tarzı giysiler giyerken ekilen saçlara zarar verebilir. Ekim işlemi lokal anestezi altında olacak ise sabah hafif bir kahvaltı yapılması iyi olur. Bazı kliniklerde saç ekimi sedasyon anestezi altında yapılıyor ise o durumda doktorunuz ile kahvaltı kısmını konuşmanızda fayda vardır. Saçlarınızı temiz bir şekilde gelinmesi ( jöle sprey topik vb seylerin olmaması) uygun olur. Saç ekimine araba ile gitmenizde bir sakınca yoktur. sonrası için yanınızda birinin bulunması iyi olur. Saç ekim işlemi yaklaşık 6-8 saat sürdüğü için işlem sonrası baş dönmesi tansiyon düşmesi olabileceği için size refakat edecek biri size eşlik etsin. Saç ekim sonrası başınızda bandaj olacağı için ilk yıkamaya kadar şapka takılması çok fazla tavsiye edilmez. Mümkün olduğu kadar işlem sonrası toplu taşıma enfeksiyon riski ve yüz bölgesinde şişlik olmaması için şahsi bir araç ile gitmek uygun olacaktır.

Saç ekimi kaç saat sürer?

Operasyonda ekilecek greft sayısına göre 4 ile 8 saat arasında değişir. Hastanın köklerin yapısı ve dokusuna göre de değişiklik gösterir.  Saç ekim süresi yapacal olan ekibin tecrübesi, deneyimine ve ekim yöntemine farklılık gösterir. Türkiye’de  saç ekimini farklı yöntemler ile yapan klinikler vardır. Bazı kuruluşlar bir günde max greft ile 3500-5000 greft ekim gerçekleştirirken bazı klinikler günde 1000 greft ile hastayı 2-3 bölerek ekim yapıyorlar.  Saç ekimi elamanı sayısına göre de saç ekiminin süresi değişir. Ekilecek greft sayısına göre ekipler daha kalabalık olabiliyor. Değişimli olarak saç ekimi yapıyorlar. max greft çalışıldığı zaman ekim 10-12 saate kadar sürebiliyor buda ekibi yoruyor. Saç ekim işlemi üç  aşamadan olur Kanalların açılması, Köklerin alınması ve Ekim işlemi . Saç ekim merkezlerine   göre sıralama değişebilir. En iyi yöntem olarak ilk başta kanal açılması sonra köklerin alınması ve ekim işlemi . Bu yöntemin avantajı alınan köklerin dışarıda fazla beklememiş olması. Greft sayısına göre aynı gün içinde de iki seansa bölmek mümkündür. örneğin 3000 greft çalışılacak bir hastayı ilk başta 3000 kanal açılıp sonra 1500 kök alınıp onların ekilmesi daha sonra tekrar kökler alınıp ekim işlemi gerçekleştirilir. böylelikle alınan kökler minimum dışarıda kalmış oluyor. Bu da tabi ki ekim süresini uzata bilir. Alım yap hastayı çevir ekim yap tekrar çevirip alım yap ve bu alım sırasında ekilen köklere zarar vermemek için daha dikkatli davranmak gerekiyor.

Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi Lokal anestezi altında bölgesel uyuşturma ile yapılır. Hasta sadece bölgesel yapılan anestezi sırasında ağrı duyar. İşlem bitene kadar ağrı duymaz operasyon sonrası kişinin ağrı eşiğine göre ağrı farklılık gösterir. Oluşan ağrılarda önerilen ağrı kesiciler ile engellenir.Fut yöntemi ile yapılan saç ekimlerinde alım yapılan yerde şerit halinde bir kesi olduğu için ağrı oluyordu. Günümüzde uygulanan fue saç ekiminde ağrı kişinin ağrı eşiği ile orantılıdır. Bazı hastalarda hiç ağrı görülmez iken bazı hastalar günlerce süren ağrı olabilmektedir. Yalnız bu bahsettiğimiz ekim sonrası ağrılar için geçerli. Saç ekimi esnasında ağrınız olmaz. Sadece lokal anestezi uygulama sırasında ilacın vermiş olduğu bir yanma hissi olur ve en fazla 3 dk sürecektir. Diş hekimlerinin kullandığı anestezi ile aynı  ilaçlar kullanılır. Tek farkı biraz fazla iğne kullanılır. Lokal anesteziyi uygulayacak kişinin tecrübesi de bu aşamada önemli blok yapmasını bilen biri ise başın 4 bölgesine yapacağı iğneler ile biraz bekledikten sonra sonrasında yapılacak iğnelerin yanma hissi daha az olacaktır. Ekim süresince başka ağrınız olmaz sadece ekimin süresine göre boynunuzda ve belinizde hareketsiz kalmaya bağlı ağrılar olur. Yapılan lokal anestezi ilaçların etkisi de kişinin doku yapısına göre değişiklik gösterebilir. bazı hastalarda 8 saat sürerken bazı hastalarda 12 saate kadar sürebiliyor. Ekim yapılan yerde ağrınız olmaz sadece alım yapılan yerde çok ince başınızı yastığa koyduğunuz yerde yanma hissi olur. Bu ağrılarda bir iki güne kadar  geçecektir.

Saç ekiminde mevcut saçlar zarar görür mü?

Kanal açma işleminde mevcut saçların zarar görmemesi için özel büyüteçli gözlüklerle mevcut saçlara zarar vermeden kanal açılırsa zarar görmez. Çok nadir olsa da ekim sonrası görülen şok dökülme mevcut saçlar dökülebilir ama sonrasında 2 ile 3 ay sonra çıkacaklardır. Saç ekiminde en çok merak edilen konuların başında gelen bir sorudur mevcut saçlarım zarar görür mü? Mevcut  saçların zarar görmesi kanalların açılması sırasında olur. Saç ekimi ve diğer micro cerrahi işlemlerde kullanılan looplar ( büyüteçli gözlük) ile mevcut saçlar zarar görmez. Bu tabi ki her saç zarar görmeyecek anlamına gelmesin kanal açan kişinin tecrübesi etkilidir. Loop lar ile bakıldığı zaman çok ince olan tüy şeklinde ki saçların ileride dökülme ihtimalini göz önünde bulundurarak yokmuş gibi davranarak ekim yapmak daha sağlıklı olacaktır. Bazı saç ekim merkezlerinde durum böyle olmamaktadır. Hastanın hiç bir saçına özen göstermeden kanal açılarak mevcut saçlar zarar görmektedir. İleride nasıl olsa bunlarda dökülecek diye hastaya maximum  greft saç ekim yapılacak diye mevcut saçlarının da üzerine ekim yapılmaktadır. Latince bir deyim vardır PRİMUM NON NOCERE ( önce zarar verme ) sadece saç ekiminde değil diğer  bütün sağlık alanında bu geçerlidir hastaya önce zarar verme bozulmuş bir şeyi düzeltmek daha zordur  sonra tedavisini uygularsın .

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Ekilen saçları genellikle 3 ile 6 hafta arasında dökülür. Kişinin doku ve kök yapısına göre değişiklik gösterse de genelde %80 kısmı dökülür. 3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. 6. Ayda %75,80 civarında çıkmış olur. İlk çıkan saçlar cansız, cılız, kırık ve kıvırcık olur. Yaklaşık 1 senede ekilen saçların hepsi çıkmış ve düzelmiş olur. Ekilen saçlar 2-3 gün sonra kabuk bağlar bu kabuklar 15. güne kadar dökülecektir. Her gün düzenli bir şekilde saç ekim merkezinin gösterdiği gibi yıkandığı zaman 10-12 günde kabuklar bitmiş olur. Kabuklar bitmediği takdirde saç ekim merkezinde hazırlanmış özel bitkisel yağlar ile kabuk temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bu yıkama esnasında küçük kıllar gelmesi normaldir canınızı sıkmaya gerek yok 3. haftadan sonra bu dökülmeler artacaktır. 3 ile 6 . hafta arasında genelde birinci ayda ekilen saçlarda şok dökülme görülür . Çok nadir de olsa  ekilen alanla beraber alım yapılan yerde de şok dökülme görülebilir . Buradaki  dökülme ekim yerindeki gibi değil küçük bölgesel yerlerde görünür. Görüntü olarak sizi rahatsız edecektir ama merak etmeyin 2 ile 3 ay arasında toplar ve saç çıkışları görülür. Şok dökülme ile dökülen saçlar 3. aydan sonra yavaş yavaş olacak bir anda hepsinin ucu görünmesini beklemeyin 5. ay ile 6. ay arasında bile çok büyük fark görünür. Bunlar  tabi hastanın yaşı, dokunun kalitesi, köklerin yapısı ile farklılık gösterir. Bazı hastalarda şok dökülme daha az görülebilir ve 1. aydan sonra saç çıkışları başlar ve 5. ayda neredeyse saçların %90 çıkmış olabilir. Genel olarak 6.ay dolduğu zaman saçların %80 çıkmış oluyor  8. aya kadar çıkmalar devam ediyor ve senesi dolduğu zaman en güzel halini alıyor.

Saç ekiminde yaş sınırlaması var mıdır?

Saç ekimi işlemi için saçın dökülme şekli belirlemek için 20 li yaşlarda ön çizgi ve yan üçgenlerde açılma olmuş ve hastayı rahatsız edici bir görüntüsü olmuşsa ekim yapılabilir. Yalnız hastanın ileri ki yaşlarda dökülme olabileceği için hastayı bilgilendirmek gerekir. Saç dökülmesi 28-35 yaş arası hızlı olur. 35-40 yaş arası yavaşlar ve sonra durur. Yaş ilerledikçe saç kökleri ve doku sağlığını kaybedeceği için ilerleyen yaşlarda saç ekimi sonucu başarısı düşecektir. Son zamanlarda artan saç ekimi ameliyatları ve güzel sonuçlar alınması sebebiyle saç ekim yaşları 20’li yaşlara kadar düşmüştür. Bu tabi ki sadece saç ekim sonuçları güzel ve doğal olması yanında daha ucuz olması da etkili oluyor. Saç ekim fiyatlarıbulunduğunuz  şehir ve yapan ekibin kalitesine göre değişim göstermektedir. Örneğin bir ankaradaki saç ekim merkezi ile Kırıkkale deki saç ekim merkezi arasında fiyat farkı olacaktır. Sağlıklı bir saç yapısı 20 li yaşlarda seyrelme ve zayıflama başlar. Genelde bu yaşlarda askere giden erkekler hem askerliğin vermiş olduğu stres hemde şehir değişikliğine bağlı su ve şampuan değişimi saçları olumsuz yönde etkilemekte ve saçlar dökülme ye başlar. Genel olarak hastaların çoğunda askere gidince günün 8-10 saati kep başımdan hiç çıkmadığı için saçlarım zayıfladı ve döküldü diye saç ekim merkezlerine başvuruyorlar. Elbetteki bu bir saç dökülme sebebidir ama saçların dökülmesinin en büyük sebebi genetik faktörlerdir. Saç ekiminde yaş sınırlaması vardır diyemeyiz 16 yaşında bir hastanın doğuştan seyrek saça sahip olduğu ve genetik olarak da ilerleyen yaşında saç dökülmesi olasılığı düşük olan bir hastaya saç ekimi gerçekleştirilebilir. Yalnız hastaya ilerleyen yaşında tekrar mevcut saçlarının dökülme ihtimali olduğu belirtilmelidir. İlerleyen yaştaki örneğin 65 yaşındaki bir hastaya da saç ekimi yapılabilir. Bu hastaya da ekilen saçların bir çoğunun tutmama olasılığı olduğu belirtilir. Yaşlı hastalarda dokunun alt tabakasının ekilen saçları besleme konusunda yetersiz ve alınan saç kökleri de artık cansız ve zayıf olmasından dolayı ekilen kökler tutmaya bilir. En ideal yaş 28 yaş ve üzeridir. Yalnız burada bir yanlış anlaşılma olmasın nasıl yani 28 yaşından önce ekim olmaz diye az önce bahsettiğim gibi ekim yapılacak kadar bir açılma ve hastayı rahatsız eden bir görüntü varsa ekim yapılabilir.

Saç ekimi dışında uygulanacak diğer yöntemler var mıdır?

Saç ekimi dışında peruk, protez saç ve son günlerde uygulanması yapılan  saç simülasyon yöntemleri vardır. Fakat en sağlıklı ve doğal yöntem olan saç ekimi tercih edilmektedir. Saç ekimi için uygun olmayan hastalar daha çok protez saç ve saç simülasyonu tercih etmektedir. Saç ekimi kelliğin tek çözüm noktasıdır. Zaman zaman reklamlarda görürsünüz   ‘kellik artık tarihe karışıyor’ , ‘saç ektirmeye gerek olmadan saçınız olacak’  maalesef  bunların hiç bir gerçeklik payı yoktur. Amerika FDA onaylı tek  ilaç vardır finasterid halk arasında proscar olarak da bilinen ilaç prostat kanseri hastalarına verilirken saç kaybında azalma hatta artma görülmüş ve saç tedavilerinde kullanılmaya başlanmıştır. Yan etkileri çok fazla olduğu için kullan kişilerin dikkatli olaması gerekmektedir. Hastaların %95’inde normala dönme olsa da bazı hastalarda kalıcı rahatsızlık bırakmıştır.

Saç ekimi tekrar uygulanır mı?

Ekim yapılan alanın büyüklüğü ve verici alanın yeterliliğine bağlı olarak 2-3 kez yapılabilir verici alanın yetersiz olduğu durumlarda sakal ve göğüslerde kök alımı yapılabilir. 1. Seans saç ekiminde çok fazla tavsiye etmesekde 2. Ve 3. Seanslar da sakaldan saç ekimi yapılabilir. Göğüs ve vücudun diğer yerlerindeki köklerin kalıcılığı çok fazla olmadığı için çok tercih edilmiyor.

Saç ekimi nerelerde yapılır?

Saç ekim işlemi öncelikle sağlık bakanlığı tarafından ruhsat alınmış ameliyathenesi  olan cerrahi bir merkezde olmaktır. 2018 yılında saglik bakanlığınindan yeni çıkan kanuna göre de polikliniklerde plastik cerrah ,dermatolog ve medical estetik doktorları gözetimi altında anestezi teknikeri ve hemşireler saç ekimi yapabiliyor.   Saç ekim cerrahi bir operasyon olduğu için steril bir ortam da yapılması ve muayene ortamlarında yapılması sağlık açısından sakıncalıdır.

Saç ekim işlemini kimler yapabilir?

Yasal olarak bir plastik cerrah , dermatolog ve medikal estetik doktorları yapabiliyor. 2018 yılında saglik bakanlığı yeni çıkardığı kanuna göre de anestezi teknikeri ve hemşireler saç ekimi yapabiliyor  . Türkiye’de daha çok sağlık elemanlarının yaptığı göz önüne çıksa da bir doktorun tek başına bir günde en fazla 500-700 greft ekimi yapılabilir. O yüzden bu bir ekip işidir ve 3-4 kişi yapılması gerekir. Saç ekimi

Ekilen saçlar sonra dökülür mü?

Saç ekim sektöründe genelde ” Ekilen saçlar alınan greftlerin genetik olarak dökülme özelliği olmadığı için dökülmezler” denir ama öyle değil . Ekilen köklerin sadece yeri değiştiriyor . Yani DNA si değiştirilmiyor.  Donör bölgesinden alınan köklerin özellikle kulağın bir parmak ensenin 2 parmağı üstünden alınan greftlerin dökülme ihtimali çok yüksektir.  Bu yüzden ekilen köklerde a ada olsa dökülme olacaktır .

Saç ekiminden sonra sprey, jöle ve ya saç boyası kullanılır mı?

Saç ekiminden sonra ilk 3 ay kullanılması iyi değildir. 3 aydan sonra boya yapılabilir. 3 aya kadar saçlar daha kısa olacağı için jöle sprey kullanma ihtiyacınız olmayacaktır. Mümkün olduğu kadar jöle, sprey ve topik gibi kimyasallardan uzak durmak iyi olacaktir.  Sonuçta kullanılan kimyasallar köklerin beslenmesini bozacağı için kullanmamak en iyisidir.

Saç ekiminin riskleri var mıdır?

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olduğu için riskleri vardır. Ama güvenli ve sağlam bir ekip ile yapılan işlemlerde riskler minimuma iner. Başın deri kısmı zor enfeksiyon kapan bir bölge olsa da yapılan işlemde steril cerrahi aletler kullanılır. Saç ekiminde olabilicek en büyük risklerden biri nekroz ( saç derisinin ölmesi) dur. Nekrozun oluşma sebepleri başında ekim sırasında kullanılan adrenalin fazla olması gelir. Diğer faktörler çok sık kanal açılmasına bağlı deri altında  kan dolaşımı bozmak ve hastanın kullandığı sigaraya bağlı nekroz oluşmaktadır

Saç ekimi için uygun olmayan durumlar nelerdir?

Saç nakli her yaşta yapılsa da tansiyon, şeker, karaciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde ön kontroller yapıldıktan sonra uygun görülürse yapılabilir.  Saç ekiminde  önemli olan hastanın psikolojisi düzeltmektir.  Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım.  Ilerde hastada  kalıcı bir görüntü bozukluğu bırakmak yerine mümkün mertebe sağlıklı bireylere ekim yapmak doğru olacaktır.

Saç ekimi için kaç günümü ayırmalıyım?

Saç ekimi ekilen greft sayısına göre değişsede 2 günü geçmesi tavsiye edilmez. 3500-4000 greft üzeri 2 güne bölünebilir. Yüzde şişkinlik ve morluk olmaması için 2 gün evde yatıp dinlenmesi ve 2 gün sonra ilk yıkamadan sonra normal yaşantısına ve işine dönebilir. Saç ekiminde önemli olan işlemde  sonra 7-10 Gün ekim alanını bir yere sürtmemek gerekiyor . Yaptığınız işe göre işe başlama tarihi değişir. Örneğin  tozlu kirli bir ortamda çalışıyorsanız en az 1 hafta işe gitmemek en iyisi olacaktır. Kapalı ortam da masa başı çalışıyorsanız  3-4. Günde ise gitmekte bir sıkıntı olmaz. 4. Gün işe başlanırsa sadece görüntü olarak kabuklar ve ense bölgesinden alınan yerlerde kızarıklık olacaktır. 10-12 günde kabuklar tamamen bitmiş ve ense bölgesi iyileşmiş olacaktır.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekiminden sonra 3 ile 6 hafta arasında ekilen köklerin %80 inde   şok dökülme meydana gelir . Şok dökülmeden kurtulan saçlar uzamaya devam edecektir.  3 aydan sonra ekilen kökler  yavaş yavaş çıkmaya baslayacaktir. Hepsi birden çıkmayacak bilginiz olsun.  6. ayda %75-80 çıkmış olur. Çıkışlar devam edecek ve sonrasında kalnlasmalar olacaktır. Ilk çıkan kıllar    cansiz ve kırık olur. Sonrasında kalınlaşır  ve düzelir.  1. Senesinde saçların hepsi çıkmış olur.

Saç ekiminden sonra işime ne zaman dönerim?

Saç ekiminden 2 gün sonra yıkamanız yapıldıktan sonra işinize dönebilirsiniz.  Çalıştığınız ortama göre işe başlama süresi değişiklik gösterir.  Kapalı bir ortam fazla bir iş yükü yoksa 3. Gün ise gitmekte bir sıkıntı yoktur.  Çalıştığınız ortam sıcak, toz, toprak varsa 1 hafta sonra ise başlamak en iyisi olacaktır. 1 hafta sonra ise başladığınızda ekim alanında   hala kabuk  olacaktır. Görüntü sizi rahatsız etsede ekilen köklere bir zararı yoktur  Saçlardaki kabukları 10-12 gün sonra dökülür. 3. Haftdan sonra şok dökülme oluşacaktır . Şok dökülme sonrası ekim alanında hafif kırmızılık pembelik oluşacak .   Kızarıklığın geçmesi kişinin ten rengine değişiklik göstersede 2 ile 3 ay arasında değişiyor.
Bayanlara saç ekimi yapılır mı?
Bayanlara saç ekimi çok fazla önerilmese de erkek tipi dökülmelerde ekim yapılabilir. Yani sadece ön çizgi ve yan üçgen açılmış hastalara ekim yapılabilir. Bayanlarda öncelikle hormonlara bağlı olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Ekimden kaç gün sonra şapka takılabilir?

Saç ekiminden sonra mecbur kalmadıkça 1 hafta sonrasında şapka takılması önerilmemektedir.  sonrasında takılacak şapkada arkadan ayarlanabilir bir numara büyük sporcu şapkaları kullanılmalıdır. Takılacak şapkanın ekilen köklere sürtmeden Sadece üste hafif şekilde bırakılması doğrudur.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekiminden sonra 2 gün evde istiharat edilmelidir. Sonrasında yıkama yapılır ve normal yaşantıya  dönebilir. Saç ekiminden sonra ilk bir ay kuaför, hamam, sauna, spor ve deniz yasaktık. Havuzdaki klor dan dolayı 45-60 Gün girmemek daha uygun olacaktır.   İlk 5 gün antibiyotik  kullanacağı için alkol alınmamalı ve mümkünse ilk 15 gün sigara az içilmelidir. 3. Haftadan sonra hafif yürüyüş ile spora başlamasında sorun olmaz. Ekim alanın ve donör bölgesinin terden uzak durmak gerekiyor. Ter içindeki tuz miktarı hem ekilen köklere zararı vardır hemde doku iyileşmesini geciktirir.  7-10 Gün mümkün mertebe sırt üstü yatarak uyunursa ekilen köklerin biryere çarpmasına engel olmuş olursunzu. Saç ekim merkezlerin e değişiklik göstermede işlem sonrası antibiyotik ,ağrı kesici,  vitamin ve kan sulandırıcı aspirin tarzı ilaçlar kullanılacağı için  alkolden bir müddet uzak durmak iyi olacaktir.  Saç ekiminde sonra ilk 72 saat kökler sadece kandaki oksijen ile besleneceği için sigara ne kadar az icilirse koklerin beslenmesi okadar iyi olacaktir.   Saç ekiminden önce ve sonrasında sigara içmemek en iyisidir  .

Saç ekiminde ilk yıkama ne zamandır?

Saç ekiminde ilk yıkama  48-72 saat sonra yapılır. Pansuman açılır ve ekim yapılan kısıma losyon sürülerek 30-40 dk beklenir. Ilık bir su ile losyon durulanır ve şampuan ekili alanda köpürtülemeyeceği için temiz bir süngerde veya alım kısımda şampuanı köpürtüp sürtme işlemi yapılmadan yıkama yapılır ve durulanır. Yıkama sonrası ekim alanında losyon ve şampuan kalmamasına dikkat edilir. Alım yapılan kısıma antibiyotikli krem sürülerek yıkama işlemi tamamlanır. 10 gün aynı şekilde yıkama yapılır 10 gün sonunda son yıkamada kalan kabuklar alınarak normal yıkamaya geçilir.

Ankara Saç ekimi fiyatları 

Saç ekimi her geçen gün daha yaygın hale geldiği için ilk yapılan saç ekimlerine nazaran daha fazla alternatif olması sebebi ile daha uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Saç ekim yapan merkezlerin değişik fiyat politikaları mevcuttur. Bazı merkezler de greft başı bazı merkezlerde de seans başı fiyat verilmektedir. Türkiye’de genel olarak greft başı 1 TL olan yerler çoğunlukta olsa da greft başı 1-3 euro arasında saç ekimi yapan merkezlerde mevcuttur. Türkiye’nin illerine göre de saç ekimi fiyatları değişmektedir. Saç ekim fiyatları örneğin büyük illerde alternatif fazla olması sebebiyle daha ucuz yerlerde mevcuttur. Tabi ki çok kaliteli ün yapmış yerlerin olması sebebiyle çok yüksek saç ekim fiyatı veren saç ekim merkezleri de bulunuyor. Örneğin İstanbul da ünlü bir kişiye saç ekimi yapan bir klinik ünlü sanatçının fotoğraflarını göstererek saç ekim fiyatlarını da yüksek tutmaktadır. Daha kırsal yerlerde fazla alternatif olmamakla beraber hastaların büyük şehirleri tercih etmesi sebebi ile fiyatlarını düşük tutmaktadırlar. Özellikle İstanbul’daki saç ekim merkezlerinin her şey dahil sistemi uygulaması da başka şehirlerden hasta çekmektedir. Hastayı hava alanında karşılamak otele yerleştirmek saç ekim sonrası 2 gün konaklama  ücretini karşılamak hatta İstanbul turu düzenleyen saç ekim merkezleri olması hastaları büyük şehirlerdeki saç ekim merkezlerine yönlendirmektedir. Saç ekim fiyatları birazda kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çok az bir açıklığı olan biri ile norwood-7 olan birinin saç ekim fiyatı aynı olmaması gerekir. Türkiye’ de saç ekim fiyatları çalışan personelin hasta başı aldığı primlerde etkili olmaktadır. Ankara saç ekim fiyatları  ekim yapan merkezin tercübesi ve yaptığı yere değişmektedir.  Örneğin çok lüks bir özel hastanenin ameliyathane kirası ile bir tıp merkezi ameliyathane kirası aynı değildir.  Saç ekiminde önemli olan yapıldığı ortamın lüks olması değil  onemli olan steril bir ortam ve ameliyahene olması yeterlidir.  Yapacak kişiye göre değişiklikte işlemin baştan sona doktorun yapması ile sadece doktor kontrolünde anestezi teknikeri veya  hemşirenin yapması arasında saç ekim fiyat farkı olacaktır .

Saçlar  neden dökülür?

Saçların dökülme nedenleri; yetersiz beslenme, stres, mevsimsel ve en sık rastlanan hormonal saç dökülmesidir. Erkeklerin en sık rastlanan saç dökülmesi genetiğe bağlı saç dökülmesidir. Bu dökülme 25li yaşlarda başlasada günümüzde daha erken yaşlarda da görülmemektedir. Bunun sebebi ise kullanılan kimyasal maddelerden dolayı dökülmeler 20li yaşlara kadar gerilemiştir. Genellikle erkeklerde ki saç sorunu askerlik cağında ortaya çıkar. Saç sorunu olan erkeklerin ilk dediği asker gittiğimde kekten dolayı saçlarım çok dökülmeye başladı ve Sonrasında da engel olamadım dökülme devam etti denir.  Evet kep saç köklerinin havasız kalmasından dolayı zayıflatır ve üzerine stres de eklendiği zaman saçların dökülmemesi biraz şans dır. Ama asıl faktör genetik de olan saç dökülmesinin başlamış olmasıdır.  Bunu engellemenin  çaresi yok malesef . Sadece yapılacak prp mezoterapi ile dökülme biraz ertelene bilir.

Saç ekiminde başarı oranı nasıldır?

Saç ekiminde başarı oranı yapan ekibin tecrübesi kadarda kişinin saç ve dokunun yapısına göre değişir. Sağlıklı bir bireyin saç ekim başarısı %90–95 olarak tespit edilmiştir. %5’lik kayıpla işlem sırasında köklerin kırılmasına veya deri altı kan dolaşımın yetersiz olmasına bağlı olmaktadır. Tabiki %100 sonuç alınan hastalar da vardır.  Bunlardaki en  büyük faktör saç kalitesi ve yaştır.  Saç ekimindeki başarının en önemli faktorelrinden biride yaş dır. Genç hastalarda kan dolaşımı daha fazla ve enseden alınan saç kalitesi daha iyi olduğu için köklerin tutma olasılığı artmaktadır .

Saç ekimi ne zaman yapılmalıdır?

Saç ekimi halk arasında kışın yapılması uygun olduğunu söylesede asıl belirleyici hastanın kendisini hazır hissettiği zamandır. Bunun için yaz veya kış fark etmez, sadece yazın yapılan ekimlerde ilk bir ay ekim alanını direk güneşe maruz bırakmamak lazım.

Saç ekiminden sonra hangi ilaçlar kullanılmalıdır?

Saç ekiminden sonra  antibiyotik, ağrı kesici  ,ve kan sulandırıcı  ilaçlar kullanılmalı sonrasında saç ekim merkezinizin uygun gördüğü  ilaçlar başlanır.  Saç ekim merkezlerine göre kullanılacak ilaçlar değişiklik gösterebilir.  Sonrasında  saçları besleyecek biotin, xpecia, minoxil sprey v.b. ilaçlar kullanılabilir.

Saç ekiminde doğal görünür mü?

Saç ekim hastalarının en çok korkusudur. Saçlarım çıkınca çim adam gibi olur muyum? Hayır olmazsınız. Daha önceki yapılan FUT yönteminde en çok rastlanan sıkıntı çim adam görünümüdür. Alınan greftlerin dik bir şekilde ekilmeleri ve çok kalın olmasından kaynaklanıyordu. Teknolojinin ilerlemesiyle 0,7mm’lik punchlarla daha doğal bir görüntü elde edilmektedir. Tabi ki sadece kullanılan punch ile de çim adam görüntüsü engellenmiş olmuyor. Kanal açımında mevcut saçların  yönlerine ve açılarına dikkat edilmesi gerekiyor.  Açılacak kanalların açıları genelde 30-40 ° lik acılar kullanılır.

Saç ekimi sonrası iz kalır mı?

Günümüzde Saç ekiminde maximum greftler kullanılarak ensede ( donör) fazla kök alımına ve kullanılan punch ‘ın kalın olmasından dolayı iz kalmaktadır. Kullanılan micro motorun hız düşük ve punch ‘in ince olduğu durumlar da ensede iz kalmaz. Ekim alanında bazı hastalarda köklerin çıktığı yerde çukurlar oluşmaktadır.  Bunun sebebi de kanal açılan materyalin keskin olmamasından ve ekimi yapan kişinin  kanal yönlerini hakim olmadan dokuya zarar vermesinden kaynaklanır.

Saç ekim yaptırdığım kaç gün belli olur?

Saç ekiminden 10-12 gün sonra kabuklanmalar tamamen biter . Alım yapılan yerler 15 gün sonra iki-üç numara traşa vurulmuş izlenimi verir. Ekilen saçlar 3 ile 6 hafta arasında döküleceği için ekim yerinde hafif bir kırmızı pembe renk arasında olur. Bunun geçmesi kişinin ten rengine göre değişir. Yaklaşık 2-3ay arasında geçer. Şok dökülme sonrasi parmak uçlarıyla yapılan masajlar  kan dolaşımın artırıp doku iyileşmesini hızlandırır.

Saç ekimi sürekli bakım gerekli mi?

Saç ekimi ilk 12 gün bakım gerekli sonrasında isteğe bağlı yaptırmak istenirse ayda bir mezoterapi veya PRP uygulanabilir.

Saç ekimini hangi doktorlar yapabilir?

Saç ekimini sağlık bakanlığının 2018 de yeni çıkardığı kanuna göre  dermatolog , plastik cerrah  ve ya medical estetik doktorlari yakabiliyor.   Yeni kanuna göre de bu doktorların  gözetiminde anestezi teknikeri veya hemsireler ile yapabilmektedir. Turkiye’de ki saç ekim  yapan doktor sayısı çok azdır.  Bunun sebebide sektörün çok hızlı büyümesi ile saç ekim merkezleri sayısının artması  ve yurt dışı saglik turizm altın da  gelen hasta sayısı artmıştır . Buna bağlı olarak da  doktor sayısı yetersiz olduğu için daha çok sağlık personellerine bırakılmıştır.
 

Hangi Saç ekim merkezi ne gidilir? 

Saç ekim merkezlerini araştırırken çok dikkat edilmelidir. Hiçbir saç ekim merkezi biz kötü ekim yapıyoruz demez. Herkes elindeki fotoğrafın en iyilerini gösterir. O yüzden saç ekim merkezlerini araştırırken aynı merkeze daha önce yaptıran birinden yardım istemek en iyisi olacaktır. Genelde reklam veya google da  en iyi saç ekim merkezi biziz diyen çok fazla paylaşım yapan yer görürsünüz.  Saç ekim forum sitelerinden de yardım alarak en doğru saç ekim merkezi seçebilirsiniz.

Saç ekim merkezi seçerken nelere dikkat etmek gerekir.

En az 10  saç ekim merkezi ile  telefon ve whatsapp dan Fotogataf göndererek  görüştükten sonra mutlaka yüz yüze görüşmeye gidin.  Mümkünse ekim yapılan alanı görmek isteyin. Günümüzde merdiven altı diye tabir edilen saç ekime uygun olmayan çok fazla merkez bulursunuz . Size gösterilen fotoğraflara çok fazla itimat etmeyin. Hiç bir manav çürük malını tezgah önüne koymaz .  Orada saç ekimi yaptıran bir hastaya ulaşmaya çalışın.  Ulaşacağınız kişiyide merkezden istemeyin. Size sonuçu iyi olamayan hastanın numarasını vermezler. Sizin için önemli olan sizin açıklığa en yakın hasta portföylerine ulaşmaya çalışın. Açıklığı az olan bir hasta ile norword 7 olan bir hastanın sonucu arasında çok fazla fark olacaktır.

Ankara saç ekim tavsiye

Saç ekiminde istanbul saç ekim merkezlerinin sayısının fazla olmasından dolayı genellikle saç ekimi için istanbul Saç ekim merkezleri  tavsiye edilmektedir.  Ankara da da çok sayıda saç ekim merkezi bulunmakta ve çok iyi de sonuçlar çıkmaktadır. Google da genelde en Fazla yapılan aramalarda ” en iyi saç ekim merkezi ” -” saç ekim tavsiye ” – saç ekim forum” – ” ankara saç ekim fiyatları ”  aramalarında ulaşabilsiniz.

saç ekim fiyatları neye göre belirlenir?

Ankara Saç ekim fiyatları yapılacak alanın genişliği ve yapacak olan ekibe göre değişiklik gösterir . Örneğin norword 3 olan bir kişinin saç ekim greft sayısı ile norword 7 olan birinin greft sayısı eşit değildir. Kullanılan malzeme aynı  olsada yapılan işçilik süresi uzayacağı için ekip sayısındaki artış la beraber saç ekim fiyatı da artacaktır. Saç Ekimi  daha önce de bahsettiğimiz gibi tercübe işidir. Ekip ne kadar tecrübeli ise sonuç da okadar güzel olacaktır. Bazı saç ekim merkezleri elamana verilen primleri az tutmak için daha az tecrübeli olanlar ile çalışmak ister . Bunun sonucuda ona göre değişiklik gösterecektir. 10 yıllık tercübesi olan bir hemşire ile 2 yıllık tercübesi olan bir elamana aynı ücreti veremezsiniz. Sac ekimini sadece doktorun yaptığı bir merkeze gitmek istemesenizde  saç ekim  fiyatida  ona göre cok olacaktır.  Bazısaç ekim merkezleri ekim sayısına göre  ekimi 2-3 güne bölerek uygulama yapar.  Buda hastanenin kira ve personel prim sayısını artıracağı için fiyat artacaktır.