Find the latest bookmaker offers available across all uk gambling sites www.bets.zone Read the reviews and compare sites to quickly discover the perfect account for you.
Son Eklenen
Home / Genel / Saç ekimi nedir?

Saç ekimi nedir?

  •        Saç ekimi dünyada iki yöntem ile uygulanmaktadır. FUT ve FUE(Follieular Unit Extraction) teknikleridir. Günümüzde en son kullanılan FUE yöntemidir. Saç ekimi ense bölgelerinden iki kulak arasında dökülmeyen alan diye tabir edilen kısımda köklerin 0,7mm punchlarla alınarak saçsız alana transfer edilme işlemine denir.
  • Saç Ekiminde Doğal Görünüm

İlk defa 1940 yılında Japon Dermetolog Dr. Okuda tarafından yapılmıştır. 2. Dünya Savaşında hayatını kaybettiği için 1970 yılına kadar bir çalışma yapılmamıştır. 1988 yılında Dr. Benstain FUT nakli ile saç ekimi yapabileceğini belirtmiştir.2002 yılında FUE yöntemi uygulanmaya başlamıştır.İlk fue saç ekimleri 1,5 mm punchlarla yapılmaya başlanmış ve saç ekim sonuçları oyuncak bebek kafaları ve çim adam görüntüleri oluşunca kullanılan punchlar biraz daha inceltilmiş kanal yönlerine önem verilmiş ve daha doğal saç ekimi yöntemleri elde edilmiştir. Günümüzde genel olarak 0,7 mm punchlar saç ekimi en doğal sonucu vermektedir. Bazı firmalar hatta 0,7 mm punchların ince 0,8 mm kalın olduğunu düşünerek 0,75 mm punchlar  çıkarmışlardır. Saç ekimi sadece puncların  ince olması  doğal bir saç ekimi olacağı anlamına gelmesin. Kanalların açılması için kullanılan materyaller kanallara yön vermek ve cm karedeki greft sayısı da doğal bir saç ekimini etkileyen faktörlerdir. İlk yapılan fue saç ekimlerinde  punchların kalın olmasından dolayı kanallarda daha kalın materyaller ile açılıyor ve sonuçlar istenildiği gibi olmuyordu. Günümüzde ise daha ince olan punclar ile alım yapıldığından  kanallar daha ince olan iğne uçları ile açan saç ekim merkezleri bulunmaktadır.

Bu bölümde saç ekimi aşamalarını anlatalım. Saç ekim merkezlerine göre değişiklik gösterse de bir çok saç ekim merkezinde sedasyon anestezi verilmediği için hastalara kahvaltı yapıp gelinmesi istenir. Saçlarınızın temiz üzerinde jöle, sprey ve topik gibi kimyasallar olmamasına dikkat edin. Öncelikle saç ekimi yapılacak alanın çizgisi belirlenir. Bu aşama çok basit görünse de öyle değildir. Çizginin sağ ve sol tarafları eşit olmaya bilir. Çizgini  çok aşağıda veya çok yukarıda olmaması için dikkatli olmak gerekli. Çizgi belirlendikten sonra saç tıraşı yapılır ve ekim işlemine geçilir. Saç ekimi üç aşamadan oluşur.  Kanal açılması-Köklerin alınması-Köklerin ekilmesi bu aşamaların sıralaması saç ekim merkezlerine göre değişiklik gösterebilir.

 

1- Kanal Açılması        

     Alınacak olan köklerin dış ortamda daha az kalması için kanal açma işleminin önce yapılması daha iyi olacaktır. Bu bölümün önemi çıkacak olan saçların yönlerini ve sıklığını belirlenir. Kanalları değişik materyaller ile açılması mümkündür. Bistüri, slit, iğne ve kanal açmadan DHI kalem yöntemleridir. Günümüzde en çok kullanılan slit yöntemidir. Slitler hastanın saç kalınlığına göre kesilerek kanallar açılır. Kanalları açarken saçların çıkış yönünü ve sıklığını iyi ayarlamak gerekli.  Sağlıklı hiç saç dökülmesi olmamış bir saçlı deride cm karede ortalama 100-150 civarında greft vardır. Hiç dökülmemiş biç kafa derisinde cm kare de bu kadar saç varken reklam verirken cm kareye 100 kök ekilir diye vaat veren yerlere çok fazla inanmamak gerektiğini belirtmek isterim. Genelde de Türkiye’deki saç ekim merkezlerinde cm karede 40-60 arası kanal açıldığı zaman doğal ve sık bir saç ekimi gerçekleşmektedir. Ekim yapılacak alanda hastanın mevcut saçlarına da zarar vermemek için dikkatli bir şekilde kanal açmak gerekiyor.

2– Köklerin Alınması

        Köklerin alım işlemi iki şekilde olur.

a manuel punch: Her iki yöntemde de dikkat edilmesi gereken alınacak köklere zarar vermemektir. Uzmanlaşmış bir               ekibe ekim yaptırıyorsanız her iki yöntemde de kökler sağlıklı bir şekilde alınır.

b– micro motor   : Gününüzde en çok hatta %90’ından fazla kişinin kullandığı yöntem dersek yanlış olmaz. Micro motor             da dikkat edilmesi gereken motorun hızının fazla artırıp alınacak köklere zarar vermemek gerekiyor. Bazı saç ekim               merkezleri micro motorun  kendi ekseni etrafında dönerek çevreye verdiği ısıdan dolayı kökleri öldürdüğü                               söylenmektedir maalesef bunlar gerçekleri yansıtmamaktadır. Ne kadar hızlı çalışsa da köklere ısı ile zarar vermesi               imkansızdır.

3- Köklerin Ekilmesi

         Saç ekimin son aşaması ekim işlemi. Yönleri ve sıklığı iyi ayarlanmış ve sağlıklı bir şekilde alınan köklerin artık kırmadan açılan kanallara ekme işlemine geçilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gerekilen açılan kanallara kökleri kırmadan ve kanalları atlamadan ekim yapmak gerekiyor.

About sahinsacekimi

Gözat!

485-sakal-ekimi-450x0

Sakal Ekimi

Sakal Ekimi bölgesel açıklığı  olanlara yapılsa da tamamen açık olanlara da yapılabilir. Sakal ekimindeki en önemli unsur ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir